Baget Yüzük Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Baget yüzük nasıl seçilir

Tamamen ışıltılı bir yüzük arıyorsanız, baget bir alyans etkileyici bir seçimdir. Baget kesim yüzük, vintage ve çağdaş estetiğin bir karışımı için iyi bir seçimdir. Baget kesim, popüler pırlanta, prenses kesim veya yastık kesiminden biraz daha az bilinen elmaslar ve diğer değerli taşlar için bir kesim şeklidir. Bu kesim yüzyıllardır var ve kraliyet mücevherlerinde elmaslar için sıklıkla kullanılıyordu. Hayatımızın özel zamanlarında kutlama ve özel günlerde altın takı almak isteriz. Ve konu hakkında fazla bilgi sahibi olmadığımız durumlarda bazı araştırmalar yaparız. Sizler için baget kesim yüzükler konusunda derinlemesine bir araştırma yaptık. Baget kesim yüzük almadan önce mutlaka bilmek isteyeceğiniz bu bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Baget yüzükler hakkında detaylı bilgi sahibi olan Cevahill Jewelry mücevher uzmanları ile görüştük ve bize verdikleri bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Söz konusu nişan, evlilik teklifi ya da sevgililer günü gibi kutlamalarda ilk akla gelen altın takı tabi ki yüzüklerdir. Baget kesim yüzükler bu durumlarda en göz alıcı ve estetik takılardır. Peki Baget yüzükler hakkında neler biliyoruz ?

Davetiye Stok

Baget yüzük alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Hayatımızın özel zamanlarında kutlama ve özel günlerde altın takı almak isteriz. Ve konu hakkında fazla bilgi sahibi olmadığımız durumlarda bazı araştırmalar yaparız. Sizler için baget kesim yüzükler konusunda derinlemesine bir araştırma yaptık. Baget kesim yüzük almadan önce mutlaka bilmek isteyeceğiniz bu bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Peki Bu sorunun cevabını almak için Cevahill Jewelry mücevher uzmanları ile görüştük ve bize verdikleri bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Baget Kesim Yüzüğün Tarihi

Gerçeği söylemek gerekirse, baget kesim, yüksek masalı bir boyut olan “Hogback” in geliştirilmiş bir versiyonudur. Bu şekil 15. veya 16. yüzyıldan kalmadır. İlk önce elmasın üst kısmı kesildiğinde bir düz yüzey ortaya çıktı. Elmas kesici daha sonra tepeye ve pavyona ek yüzler ekledi. Basit baget kesimi böyle doğdu.

Adını “yüzük” kelimesine borçludur. Baget, soyluların ve kraliyet evlerinin büyüklüğü haline geldi ve çeşitli kraliyet taçlarını ve mücevherlerini süsledi. İsim ayrıca genellikle bu tür ekmeğin uzun şekline atıfta bulunan “baget” kelimesiyle bağlantılıdır. 1912 yılı civarında, Cartier, Art Deco stiline mükemmel bir şekilde uyduğu için onu çok popüler bir boyut haline getirdi.

Baget Kesim Pırlanta Nedir ?

Baget kesim değerli taşların modern ve estetik kesim türlerinden biridir. Çoğunlukla köşeli ve uzun dikdörtgen çubuk şeklinde uygulanan bu kesim pırlantayı diğer formlarından farklı kılmaktadır. Baget taşlı yüzükler, değerli taşların “baget kesim” tekniği ile işlenmesiyle elde edilir. Yüzeyi dikey hatlarla kesilen baget yüzükler, ışık altında prizmatik bir yansıma oluşturduğu için eşsiz bir görüntü sunar.

Baget Kesiminin Özellikleri Nelerdir?

Bu pırlanta uzun, dikdörtgen bir şekle sahiptir ve kesimi 14 fasete sahiptir. Kesim 5:1 oranındadır ve pırlantanın parlaklığından çok saflığına önem verir.

Baget yüzük tasarımında kullanılan değerli taşın 5:1 ve 7:1 oranında kesimiyle elde edilen en modern takı çeşitlerinden biridir. Farklı bir estetik arayanlar için idealdir. Kesim derinliği nedeniyle ışık yansıması minimum derecede etkilenir ve büyüleyici parlaklığı cesurca göz alır.

Baget Kesimin Cazibesi

Baget kesim pırlanta, vintage ve modernin mükemmel bir karışımıdır. Klasik görünümü Art Deco dönemini andırıyor. Ayrıca düz ve temiz çizgiler modern minimaliz mi temsil ediyor.

Baget kesim ve zümrüt kesim arasındaki fark

Bu kesim bazen Asscher kesimi ve Zümrüt kesimi ile karıştırılmaktadır. Benzer oldukları doğrudur, ancak yine de bazı önemli farklılıklar vardır. Gerçekten de, zümrüt kesim pırlantaların 50 ila 58 arası faset vardır, bu nedenle baget kesim pırlantalardan çok daha fazladır. Baget kesim pırlantalar da genellikle zümrüt kesim pırlantalardan daha uzun ve daha dar görünüme sahiptir.

Baget Kesim Yüzük Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Yan pırlanta olarak baget kesim pırlantalı bir yüzük istiyorsanız, rengin merkez değerli taşla iyi uyumlu olduğundan emin olun. Pırlanta veya prenses kesim pırlanta, baget kesim pırlantadan daha beyaz görünecek ve bu da rengin çok daha iyi görünmesini sağlayacaktır.

Birden fazla taşlı baget yüzük alırken ortadaki baget pırlanta renginin yan taşların veya vurguların rengiyle uyumlu olmasına dikkat edin.

Yuvarlak pırlantalar ve prenses kesim pırlantalar, aynı renk derecesine sahip baget pırlantalara göre daha beyaz görünürler. Bu nedenle, bu kesimlerden herhangi birine sahip bir baget taşlı alyans alırsanız, daha yüksek renk derecesine sahip bir taş seçin.

Baget kesimi adımlı bir kesim olduğu için kusurların daha belirgin olduğu anlamına gelir. Ancak bu kesiler diğer kesilere göre daha küçüktür, bu nedenle çıplak gözle herhangi bir kusur veya kalıntı görmediğiniz sürece netlik derecesi çok önemli olmayacaktır.

Baget kesim pırlantalar için aşağıdaki noktalara dikkat edin:

Karat: Baget kesim pırlantaların çoğu düşük karattır.

Renk: Baget kesim için, ortadaki pırlantaya bağlı olarak her zaman bir G pırlanta veya daha yüksek bir renk seçin.

Saflık: Baget kesimi bir merdiven şeklindedir, bu da inklüzyonları çok daha görünür hale getirir. Genellikle daha küçük oldukları için kusurlar genellikle çıplak gözle görülmez. Bu nedenle baget kesim pırlanta için taşın saflık derecesi daha az önemlidir.

Boyut: Baget kesim 1: 5 ila 1: 7 oranında olmalıdır.

Baget yüzük temizlik bakımı nasıl yapılmalı ?

Baget kesim pırlantalar ve yüzükler parlaklığıyla göz kamaştırıyor. Bu  tür takıların parlaklığını koruması için temizlik bakımı yapılması önemlidir. Aksi takdirde zamanla matlaşarak ve eski parlaklığını kaybedebilir. Baget yüzüğünüze bakım yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Baget yüzük ve diğer taşlı takıların temizliğinde saf ve temiz su kullanılabilir. Temiz su ile durulamak ve tüy bırakmayan bir bezle silinmelidir.
  • Baget yüzük, küpe, kolye gibi altın takıların bakımında hassas davranılmalı ve darbelerden korunmalıdır.
  • Çok kirli baget mücevherleri temizlemek için temiz su ile beyaz sirke kullanılabilir.
  • Birden fazla taşlı baget takılarda, taşlar arasındaki kirler yumuşak diş fırçasıyla temizlenebilir.
  • Baget takılar aylık temizlenirse, bakımı daha kolay olur ve kirlerin kalıcı olması engellenir.

Nişan, evlilik teklifi ya da benzeri özel gün kutlamaları için bir altın takı almak istediğinizde, Cevahill Jewelry ’de stil sahibi kadınlar için modern tasarım altın yüzük modelleri ve fiyatları sizleri bekliyor. Böylece sevdiklerinize en uygun olanı seçmekte zorlanmazsınız. İster uyumlu küpeli bir baget yüzük kombinesi, ister birkaç güzel figürle süslenmiş bir kalpli takı seti, tam da ihtiyacınız olan takıları bulacaksınız.

Via: Baget Yüzük Özellikleri Nelerdir ?